NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Обявиха наградените в първото издание на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев"
3093
Калейдоскоп

Обявиха наградените в първото издание на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев"

Журито в първото издание на Комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ обяви носителите на наградите във форума. Наградата за цялостен спектакъл при професионалните спектакли във фестивала е присъдена на „Първият дневник“ с режисьор Елица Костова и Павел Емилов, продукция на City Mark Art Center.Наградата за цялостен спектакъл при непрофесионалните спектакли във форума е присъдена на „Диканка“, с режисьор Мартин Киселов и Ева Данаилова, от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“

| 01 Юли 2024, 11:58 ч.
Обявиха наградените в първото издание на Комедийния театрален фестивал
Обявиха наградените в първото издание на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев"
Снимка © БТА

Журито в първото издание на Комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ обяви носителите на наградите във форума. 

Популярни български изпълнители ще гостуват във Велико Търново с концерт от турнето “Обич и песен 2024“, съобщи инициаторът и организатор на събитието Евгени Боянов. 

Тази вечер група "Диана Експрес", Мими Иванова, Силвия Кацарова, Мая Нешкова, Нелина и Теди Кацарова ще се качат на сцената на Летния театър, за да изпълнят някои от най-големите си хитове, каза Боянов. 

Част от програмата ще са песните "Майчице свята", "Наследство", "Стари мой приятелю", "Обещай ми любов", "Честит рожден ден", като освен тях ще има и нови заглавия от репертоара на изпълнителите.

Турнето "Обич и песен" започна с концерт в Русе, премина през Плевен, а след Велико Търново през месеците юли и август ще обиколи градовете Добрич, Шумен, Стара Загора, Пловдив, Варна, Бургас и Созопол. 

Финалният концерт ще е в Зала 1 на НДК в София на 28 октомври.

Концертите "О

Юбилейна филателна изложба „Шумен 2024“ беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Тя е посветена на 85 години от създаването на шуменското филателно дружество и ще остане експонирана до 23 юни.

Организатори на филателната експозиция са „Български пощи”, Община Шумен и Съюза на българските филателисти. На церемонията по откриването на изложбата присъстваха областният управител на Шумен проф. Добромир Добрев, Десислава Петрова - зам.-кмет на община Шумен, Димитрина Неделчева – изпълняващ длъжността ръководител на Областна пощенска станция - Шумен, представители на Съюза на българските филателисти и филателното дружество в областния град.

В рамките на инициативата бяха представени и детски рисунки, участвали в конкурс за рисунка на проект на пощенска марка. Във връзка с филателната изложба официално беше валидирана пощенска серия от две пощенски

Изложба, създадена с предмети от Женския пазар, Мексико и Детройт, ще бъде представена в Sarieva Gallery в София. Неин автор е българо-американската художничка Десислава Терзиева и може да бъде разгледана от 14 юни до 14 юли, съобщават организаторите.

От екипа казват, че изложбата е вдъхновена и от мястото, на което се намира галерията.

Десислава Терзиева ще включи в нея предмети, избрани от Женския пазар, който е в близост. Експозицията също е част и от колаборацията между Sarieva Gallery и DOT Sofia за представянето на установени и развиващи се български художници и утвърждаването на колекционерска среда.

„Колекционерството е и директният тематичен акцент, който обединява всички събития на галерията през месец юни. От години Sarieva Gallery работи за изграждането на устойчива колекционерска среда в България и подчертава нейното значение за съвременното изкуство.

Фотографска изложба по повод 110 години от рождението на Борис Христов ще бъде официално открита в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“.

Събитието ще е на 19 август с участието на проф.Пламен Джуров и Анна-Мария Гюзелева, съобщават домакините.

Експозицията включва фотоси, запечатали най-значимите роли, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.

Художникът Красимир Желев ще представи в Самоков изложба живопис с около 20 платна. Тя ще бъде официално открита на 13 септември в Сарафската къща в града, съобщи кураторът Георги Георгиев. 

Той посочи, че творбите са живописни – масло върху платно. Георгиев каза, че е съученик с Красимир Желев и заедно са участвали в множество изложби.

Желев участва и в пленера "Нишки на времето", който се състоя през месец август в Самоков. 

Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“. 

Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изку

Наградата за цялостен спектакъл при професионалните спектакли във фестивала е присъдена на „Първият дневник“ с режисьор Елица Костова и Павел Емилов, продукция на City Mark Art Center.

Наградата за цялостен спектакъл при непрофесионалните спектакли във форума е присъдена на „Диканка“, с режисьор Мартин Киселов и Ева Данаилова, от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Наградата за мъжка роля във фестивала е за Любомир Желев за ролята му в спектакъла „Банкови кризи и наказания“, с режисьор Теди Москов, продукция на Държавен куклен театър – Стара Загора. Наградата за женска роля е присъдена на Мая Новоселска за ролята в спектакъла „Дабъ дешил ине“, с режисьор Теди Москов, продукция на Драматично-куклен театър „Васил Друмев“. Теди Москов е носител на наградата за режисура за спектаклите „Дабъ дешил ине“ и „Банкови кризи и наказания“.

Наградата за сценография е присъдена на Лиляна Петрова и Павел Илиев за работата им в спектакъла „Първият дневник“. Наградата за музика във фестивала е за Георги Георгиев за музиката в спектакъла „Седемте стола“, с режисьор Дамян Тенев, продукция на Драматичен театър – Ловеч. Наградата за дебют е присъдена на Тодор Коцев за спектакъла „Диканка“, продукция на НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Председателят на журито във фестивала Албена Колева, актриса и дъщеря на Тодор Колев, и членовете на журито - директорът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ Илия Виделинов и драматургът Десислава Василева, коментираха на пресконференция първото издание на фестивала в Шумен.

Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Варна снощи. 

Спектакълът обединява 23 песни на Стефан Диомов чрез либрето, създадено от Юрий Дачев. Идейният проект е на директорката на театъра Еделина Кънева. 

Това е първият подобен мюзикъл у нас, първият спектакъл върху готови песни, каза композиторът Стефан Диомов, който в края на представлението излезе на сцената и изправи публиката на крака.

„Написах песни, които за моя голяма радост станаха популярни и ето че на тяхна основа се създаде този мюзикъл“, допълни той и благодари на Еделина Кънева и на режисьора Камен Воденичаров, които покани на сцената за поклон. 

Композиторът похвали балета на Музикалния театър и хореографа Йоанна Стоянова, както и оркестъра, определяйки го като „фантастичен“, и призова да запомним името н

Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.

Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и. 

"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица. 

Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
      
Ролите в "Шогун" донес

Изложбата „Тих диалог“ представя произведения на японските артисти Какуко Ишии, Ичиро Мацуо, Мицуру Куроки, Тору Курита и Джьонг Муун.

Откриването е на 4 септември в пространството на „Триъгълна кула на Сердика“, на Регионалния исторически музей, съобщават организаторите.

По думите им експозицията ще бъде открита от представител на посолството на Япония и в присъствието на авторите. Събитието е част от есенното издание на „София хартиен арт фест“ и 35-ите „Дни на японската култура в България“.

Всеки от авторите показва характерна за него медия, като произведенията са специално създадени за пространството на „Триъгълна кула на Сердика“. „Тих диалог“ е впечатляваща и интригуваща експозиция, чертаеща огромното разнообразие на различни направления в съвременното японско изкуство“, коменти

Не силният, но продължителен дъжд и появилият се с него вятър не отказаха най-големите фенове, дошли да се забавляват още от самото начало на програмата във втория ден на Spice Music Festival 2024 и останали до почти 2 часа след полунощ.

В съботния ден програмата половин час по-късно с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее събралото се множество за изпълненията на първия гост за вечерта David Tavare. Както съобщихме, поради непредвидени обстоятелства участието на английския изпълнител Гарет Гейтс бе изместено в петък. 

Около 20 минути преди 20:00 ч. небето над Морска гара бе вече тъмно от облаци, започнаха да се чуват гърмежи и се появи силен вятър. Това наложи сцената да бъде допълнително обезопасена. Започналият дъжд принуди голяма част от дошлите по-рано гости на фестивала да се разотидат. Във фестивалната зона местата за скриване от дъжда не бяха

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.

Главен герой в лентата е 58-годишният Иван, който се определя като "гларус" и прекарва летата си в Слънчев бряг с чуждестранни туристки срещу заплащане. Свидетел на промените през годините в курорта, в който някогашните туристи от Източна Германия, Съветския блок и Скандинавия са заменени от британци и германци, Иван всъщност е останал в капана на живота, който води от младежките си години и сякаш не може или не иска да излезе от него. Затворен между Слънчев бряг и селото, в което живее, между връзките му като "гларус" с жените и другите му професии, той е някъде между ме

Виделинов каза, че има нужда от такъв фестивал в Шумен. Самото обръщане към пълнокръвния образ на Тодор Колев, какъвто нямаме днес, но можем да имаме утре, е едно изпитание, чрез съчетаването на комедията и трагедията, каза директорът на шуменския театър.

"Важно е да черпим вдъхновение от Тодор Колев, от начина му на работа. Тодор Колев е българският Чаплин. Билетите за почти всички представления в програмата на фестивала бяха изкупени. Това говори за нуждата на публиката за този фестивал“, каза Виделинов. „Многопластови са жанровете, хората имат необходимостта да се посмеят, а покрай това да получат и провокация“, каза още той.

Албена Колева добави, че баща Тодор Колев е бил скромен човек, който не се взема на сериозно, но фестивалът е важен не толкова за него, колкото за младите хора, които могат да се сетят за него през филмите му, за това, че той беше много голям театрален актьор. В театъра той направи едни от най-големите си роли, каза тя. Колева добави, че не би казала, че Тодор Колев е бил само комедиен актьор. Комедията и драмата съществуват ръка за ръка. Често нещо, което изглежда драматично, от друг ъгъл може да ни изглежда смешно, каза Колева. Тя добави, че е родена в Шумен, че този град е бил любим на Тодор Колев и че той би се зарадвал, че фестивалът се провежда в Шумен.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септемвр ...
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Повече от 40 съвременни български художници и над 60 актуални произведения на изкуството ще бъдат предложени на международен търг на живо в галерия Doza и онлайн на британската пла ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Калейдоскоп
3093
Калейдоскоп

Обявиха наградените в първото издание на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев"

Журито в първото издание на Комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ обяви носителите на наградите във форума. Наградата за цялостен спектакъл при професионалните спектакли във фестивала е присъдена на „Първият дневник“ с режисьор Елица Костова и Павел Емилов, продукция на City Mark Art Center.

| 01 Юли 2024, 11:58 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Обявиха наградените в първото издание на Комедийния театрален фестивал
Обявиха наградените в първото издание на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев"
Снимка © БТА

Журито в първото издание на Комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ обяви носителите на наградите във форума. 

Наградата за цялостен спектакъл при професионалните спектакли във фестивала е присъдена на „Първият дневник“ с режисьор Елица Костова и Павел Емилов, продукция на City Mark Art Center.

Популярни български изпълнители ще гостуват във Велико Търново с концерт от турнето “Обич и песен 2024“, съобщи инициаторът и организатор на събитието Евгени Боянов. 

Тази вечер група "Диана Експрес", Мими Иванова, Силвия Кацарова, Мая Нешкова, Нелина и Теди Кацарова ще се качат на сцената на Летния театър, за да изпълнят някои от най-големите си хитове, каза Боянов. 

Част от програмата ще са песните "Майчице свята", "Наследство", "Стари мой приятелю", "Обещай ми любов", "Честит рожден ден", като освен тях ще има и нови заглавия от репертоара на изпълнителите.

Турнето "Обич и песен" започна с концерт в Русе, премина през Плевен, а след Велико Търново през месеците юли и август ще обиколи градовете Добрич, Шумен, Стара Загора, Пловдив, Варна, Бургас и Созопол. 

Финалният концерт ще е в Зала 1 на НДК в София на 28 октомври.

Концертите "О

Юбилейна филателна изложба „Шумен 2024“ беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Тя е посветена на 85 години от създаването на шуменското филателно дружество и ще остане експонирана до 23 юни.

Организатори на филателната експозиция са „Български пощи”, Община Шумен и Съюза на българските филателисти. На церемонията по откриването на изложбата присъстваха областният управител на Шумен проф. Добромир Добрев, Десислава Петрова - зам.-кмет на община Шумен, Димитрина Неделчева – изпълняващ длъжността ръководител на Областна пощенска станция - Шумен, представители на Съюза на българските филателисти и филателното дружество в областния град.

В рамките на инициативата бяха представени и детски рисунки, участвали в конкурс за рисунка на проект на пощенска марка. Във връзка с филателната изложба официално беше валидирана пощенска серия от две пощенски

Изложба, създадена с предмети от Женския пазар, Мексико и Детройт, ще бъде представена в Sarieva Gallery в София. Неин автор е българо-американската художничка Десислава Терзиева и може да бъде разгледана от 14 юни до 14 юли, съобщават организаторите.

От екипа казват, че изложбата е вдъхновена и от мястото, на което се намира галерията.

Десислава Терзиева ще включи в нея предмети, избрани от Женския пазар, който е в близост. Експозицията също е част и от колаборацията между Sarieva Gallery и DOT Sofia за представянето на установени и развиващи се български художници и утвърждаването на колекционерска среда.

„Колекционерството е и директният тематичен акцент, който обединява всички събития на галерията през месец юни. От години Sarieva Gallery работи за изграждането на устойчива колекционерска среда в България и подчертава нейното значение за съвременното изкуство.

Фотографска изложба по повод 110 години от рождението на Борис Христов ще бъде официално открита в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“.

Събитието ще е на 19 август с участието на проф.Пламен Джуров и Анна-Мария Гюзелева, съобщават домакините.

Експозицията включва фотоси, запечатали най-значимите роли, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.

Художникът Красимир Желев ще представи в Самоков изложба живопис с около 20 платна. Тя ще бъде официално открита на 13 септември в Сарафската къща в града, съобщи кураторът Георги Георгиев. 

Той посочи, че творбите са живописни – масло върху платно. Георгиев каза, че е съученик с Красимир Желев и заедно са участвали в множество изложби.

Желев участва и в пленера "Нишки на времето", който се състоя през месец август в Самоков. 

Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“. 

Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изку

Наградата за цялостен спектакъл при непрофесионалните спектакли във форума е присъдена на „Диканка“, с режисьор Мартин Киселов и Ева Данаилова, от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Наградата за мъжка роля във фестивала е за Любомир Желев за ролята му в спектакъла „Банкови кризи и наказания“, с режисьор Теди Москов, продукция на Държавен куклен театър – Стара Загора. Наградата за женска роля е присъдена на Мая Новоселска за ролята в спектакъла „Дабъ дешил ине“, с режисьор Теди Москов, продукция на Драматично-куклен театър „Васил Друмев“. Теди Москов е носител на наградата за режисура за спектаклите „Дабъ дешил ине“ и „Банкови кризи и наказания“.

Мюзикълът „Здравей! Как си, приятелю?“ на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ гостува в Летния театър на Варна снощи. 

Спектакълът обединява 23 песни на Стефан Диомов чрез либрето, създадено от Юрий Дачев. Идейният проект е на директорката на театъра Еделина Кънева. 

Това е първият подобен мюзикъл у нас, първият спектакъл върху готови песни, каза композиторът Стефан Диомов, който в края на представлението излезе на сцената и изправи публиката на крака.

„Написах песни, които за моя голяма радост станаха популярни и ето че на тяхна основа се създаде този мюзикъл“, допълни той и благодари на Еделина Кънева и на режисьора Камен Воденичаров, които покани на сцената за поклон. 

Композиторът похвали балета на Музикалния театър и хореографа Йоанна Стоянова, както и оркестъра, определяйки го като „фантастичен“, и призова да запомним името н

Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.

Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и. 

"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица. 

Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
      
Ролите в "Шогун" донес

Изложбата „Тих диалог“ представя произведения на японските артисти Какуко Ишии, Ичиро Мацуо, Мицуру Куроки, Тору Курита и Джьонг Муун.

Откриването е на 4 септември в пространството на „Триъгълна кула на Сердика“, на Регионалния исторически музей, съобщават организаторите.

По думите им експозицията ще бъде открита от представител на посолството на Япония и в присъствието на авторите. Събитието е част от есенното издание на „София хартиен арт фест“ и 35-ите „Дни на японската култура в България“.

Всеки от авторите показва характерна за него медия, като произведенията са специално създадени за пространството на „Триъгълна кула на Сердика“. „Тих диалог“ е впечатляваща и интригуваща експозиция, чертаеща огромното разнообразие на различни направления в съвременното японско изкуство“, коменти

Не силният, но продължителен дъжд и появилият се с него вятър не отказаха най-големите фенове, дошли да се забавляват още от самото начало на програмата във втория ден на Spice Music Festival 2024 и останали до почти 2 часа след полунощ.

В съботния ден програмата половин час по-късно с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее събралото се множество за изпълненията на първия гост за вечерта David Tavare. Както съобщихме, поради непредвидени обстоятелства участието на английския изпълнител Гарет Гейтс бе изместено в петък. 

Около 20 минути преди 20:00 ч. небето над Морска гара бе вече тъмно от облаци, започнаха да се чуват гърмежи и се появи силен вятър. Това наложи сцената да бъде допълнително обезопасена. Започналият дъжд принуди голяма част от дошлите по-рано гости на фестивала да се разотидат. Във фестивалната зона местата за скриване от дъжда не бяха

Документалният филм на българския режисьор Тонислав Христов "Последният гларус" ще постави началото на тазгодишното, девето поред издание на Международния филмов фестивал в Бургас (Burgas International Film Festival) на 19 юли на открита сцена "Охлюва", съобщиха неговите организатори в официалната си страница.

Главен герой в лентата е 58-годишният Иван, който се определя като "гларус" и прекарва летата си в Слънчев бряг с чуждестранни туристки срещу заплащане. Свидетел на промените през годините в курорта, в който някогашните туристи от Източна Германия, Съветския блок и Скандинавия са заменени от британци и германци, Иван всъщност е останал в капана на живота, който води от младежките си години и сякаш не може или не иска да излезе от него. Затворен между Слънчев бряг и селото, в което живее, между връзките му като "гларус" с жените и другите му професии, той е някъде между ме

Наградата за сценография е присъдена на Лиляна Петрова и Павел Илиев за работата им в спектакъла „Първият дневник“. Наградата за музика във фестивала е за Георги Георгиев за музиката в спектакъла „Седемте стола“, с режисьор Дамян Тенев, продукция на Драматичен театър – Ловеч. Наградата за дебют е присъдена на Тодор Коцев за спектакъла „Диканка“, продукция на НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Председателят на журито във фестивала Албена Колева, актриса и дъщеря на Тодор Колев, и членовете на журито - директорът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ Илия Виделинов и драматургът Десислава Василева, коментираха на пресконференция първото издание на фестивала в Шумен.

Виделинов каза, че има нужда от такъв фестивал в Шумен. Самото обръщане към пълнокръвния образ на Тодор Колев, какъвто нямаме днес, но можем да имаме утре, е едно изпитание, чрез съчетаването на комедията и трагедията, каза директорът на шуменския театър.

"Важно е да черпим вдъхновение от Тодор Колев, от начина му на работа. Тодор Колев е българският Чаплин. Билетите за почти всички представления в програмата на фестивала бяха изкупени. Това говори за нуждата на публиката за този фестивал“, каза Виделинов. „Многопластови са жанровете, хората имат необходимостта да се посмеят, а покрай това да получат и провокация“, каза още той.

Албена Колева добави, че баща Тодор Колев е бил скромен човек, който не се взема на сериозно, но фестивалът е важен не толкова за него, колкото за младите хора, които могат да се сетят за него през филмите му, за това, че той беше много голям театрален актьор. В театъра той направи едни от най-големите си роли, каза тя. Колева добави, че не би казала, че Тодор Колев е бил само комедиен актьор. Комедията и драмата съществуват ръка за ръка. Често нещо, което изглежда драматично, от друг ъгъл може да ни изглежда смешно, каза Колева. Тя добави, че е родена в Шумен, че този град е бил любим на Тодор Колев и че той би се зарадвал, че фестивалът се провежда в Шумен.

 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Галерия Doza ще бъде домакин на международен търг с произведения на изкуството
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.